Bezpieczna zabawa podczas zimowych ferii

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi 9 lutego 2017 roku w Świetlicy SP 3 gościliśmy przedstawiciela Policji wraz z psem policyjnym Gają oraz Strażnika Miejskiego.

Spotkanie poświęcone było przede wszystkim sprawą związanym z bezpieczną zabawą podczas zimowych ferii. Strażnik Miejski p. Alicja Kubiak przestrzegała przed organizowaniem kuligów za pojazdami mechanicznymi, mówiła o niebezpieczeństwie zjazdów sankami w okolicach dróg, zbiorników wodnych, wchodzenia na zamarznięte jeziora, rzeki, prosiła o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po drogach publicznych po zmroku i przekonywała uczniów o tym, że noszenie odblasków wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak należy postępować w przypadku ataku psa. Pan policjant starszy sierżant Hubert Wroński uświadamiał młodym słuchaczom, że odpowiedzialność za czworonożnych „pupili” spada przede wszystkim na ich właścicieli. To oni muszą dbać o to, aby ich psy nie zagrażały bezpieczeństwu innych ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kaganiec i smycz powinny być nieodłącznymi atrybutami spacerów ze zwierzętami. Pan Policjant często odwoływał się do wyobraźni dzieci, chcąc uzmysłowić im, jakie konsekwencje mogą ich spotkać w przypadku braku szczególnej ostrożności  w kontakcie z psem. Zwracał uwagę na zachowania, które mogą być powodem ataku. Policjant bardzo dokładnie wytłumaczył dzieciom, jak należy zachować się, gdy zaatakuje nas pies. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda „atak pozorowany”, nauczyły się również tzw. bezpiecznej pozycji „żółwia”.

Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali wiele pytań, zapoznali się z Kodeksem Postępowania oraz zaakceptowali go odciskając ślad swojego palca.

Naszym gościom dziękujemy za angażowanie w rozwój oraz bezpieczeństwo naszych uczniów!!!

Katarzyna Krakowska